Bograč

Bograč

Bograč

Bograč patří mezi nejznámější podkarpatská jídla. Původně to bylo jídlo pastevců, kteří navečer po práci do kotle naházeli všechno, co bylo zrovna k dispozici, a pak si pochutnali na silném masovém vývaru se zeleninou.  Původ bograče je v Maďarsku, jehož součástí  Podkarpatská Rus byla téměř 1000 let. Bograč (z maďarského  bogrács = kotel) je předchůdce guláše a kromě samotného Maďarska se vaří i ve Slovinsku, Chorvatsku, Rumunsku  a v západních oblastech Ukrajiny.  Na Podkarpatské Rusi ale žáci předčili učitele, a podle našeho názoru se zde vaří nejlepší bograč.  Podobně, jako u jiných krajových jídel, i u bograče existuje celá řada zaručených receptů. Společné je to, že do bograče patří různé druhy masa, paprika, cibule, mrkev a brambory. Bograč musí být hustý a měl by se připravovat ve velkém kotli na ohni.

Budeme potřebovat:

150 g uzené  slaniny nakrájené na kostičky

rostlinný olej

500 g vepřové krkovice* nařezané na kostky

500 g jehněčí žebra* rozsekaná na menší kusy

500 g hovězí ho  krku nebo kližky* nařezané na kostky

3 cibule nasekané na drobno

6 palic česneku, rozdrcených

4 rajčata čerstvá oloupaná, nebo z konzervy

1 mrkev nastrouhaná nahrubo

1, 5 kg brambor

feferonky nakrájené na kolečka dle chuti

1 petržel, 1 mrkev a 1 – 2 stonky řapíkatého celeru, vše nakrájené na kolečka

2 bílé a 2  červené papriky nakrájené na plátky

2 lžíce mleté červené maďarské papriky případně 1 lžíce a druhá lžíce uzené mleté papriky

kmín

5 bobkových listů

 pepř a sůl

 

*) maso můžeme použít i jiné. Důležitá je jeho celková hmotnost a pestrost,  aby byl bograč řádně silný chuťově vyvážený

 

Postup:

 

Do rozehřátého kotlíku vložte slaninu a za občasného míchání vyškvařte tuk. Přidejte cibuli a na středním ohni ji restujte do zlatova. Pokud se ze slaniny vyškvařilo málo tuku, přilijte olej. Až cibulka zezlátne, zaprašte ji paprikou, zamíchejte a přilijte trochu vody, aby se paprika nespálila. Vložte maso a za občasného míchání restujte. Maso po chvíli pustí vodu, kterou je potřeba zcela odvařit. Až je voda odvařená a maso se začne opékat, přidejte nastrouhanou mrkev, feferonku, kmín pepř a bobkový list. Promíchejte a krátce zarestujte.  Přidejte polovinu česneku, promíchejte a potom přidejte rajčata a opět promíchejte. Až začne obsah kotlíku vařit, vložte papriku a přilijte tolik vody, aby bylo maso těsně pod hladinou a dusilo se, ne vařilo ve velkém množství vody. Na mírném ohni udržujte těsně na hranici varu a po hodině osolte. V případě potřeby vodu dolejte. Až je maso měkké (po 2 – 3 hodinách, podle jeho druhu a kvality), přidejte kořenovou zeleninu a tolik vody, aby pokrm získal konzistenci polévky. Přiveďte opět k varu a vložte brambory a zbytek česneku. Vařte, dokud brambory nezměknou. Hotový bograč podávejte posypaný čerstvou petrželí nebo koprem a s chlebem a podle chuti můžeme přidat i čerstvé, nebo sušené feferonky.

Přečtěte si

ppr-logo-white.svg
Jsme spolek přátel Podkarpatské Rusi,
krásné země, která byla kdysi součástí
Československé Republiky.
© 2024 PŘÁTELÉ PODKARPATSKÉ RUSI

Kontakt

+420 725 518 828

subcarpathia@seznam.cz