Huculská republika

Huculská republika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kdysi jsem četl knihu Horalská republika od Zdenka Matěje Kuděje z roku 1932. V knize se děj odehrává na pozadí vzniku a existence Huculské republiky v roce 1919.  Huculská republika byl krátkou dobu existující stát na území Podkarpatské Rusi. Stát existoval v lednu až červnu 1919, nebyl však nikým uznán. Poměrně dlouho jsem se marně pokoušel sehnat více seriózních informací o historii tohoto státečku.

Těsně před válkou se na nás obrátila pravnučka údajného starosty Jasini z let 1918 - 1919, zda bychom jí pomohli zjistit něco víc o jejím předkovi. Vydali jsme se s ní do Jasini na přelomu října a listopadu 2022. Již cestou nás mile překvapila, když vytáhla a přečetla životopis svého praděda, který on pravděpodobn přiložil k žádosti o povýšení v československé armádě. V Jasini jsme pak zjistili, že Dmitro Ivaňuk, její praděd, byl nejen starostou, ale i ministrem vnitra Huculské Republiky. A také byl zřejmě členem rusínského shromáždění, které svolala 7. prosince 1918 do Budapešti maďarská vláda. To se nám podařilo ověřit i v místním muzeu, kde právě chystali výstavu o Huculské republice a odkázali nás na článek ukrajinského historika Alexandra Pagirya, který se této problematice věnoval. 

Naše slibné pátrání bohužel přerušil nájezd ruských barbarů na Ukrajinu a my jsme naši energii přesměrovali na podporu napadeného státu. V následujících 2 článcích se ale s vámi podělíme o článek ukrajinského historika a životopis Dmytra Ivaňuka, které se nám s pomocí umělé inteligence podařilo převést do digitální podoby a přeložit.

Dmitra Ivaňuka ve svém článku zmiňuje Pagirya. Dále zmiňuje staršího (dědeček) a mladšího (strýc) Kločuraka, což jsou příbuzní Haliny Pawlowské. Naopak Dmitro Ivaňuk se ve svém životě dopouští fabulace, když tvrdí, že byl vedoucí delegace Rusínů do Budapešti (ve skutečnosti to byl Kločurak) a že se vyjádřil pro připojení k Československu (ve skutečnosti k Západoukrajinské lidové republice). Alespoň vidíme, že přikrášlovaní životopisů tu bylo i dříve. Pozoruhodné je i jeho setkání se zbojníkem Šuhajem ve vězení. Budeme se těšit, pokud nám napíšete komentáře.

Přečtěte si

ppr-logo-white.svg
Jsme spolek přátel Podkarpatské Rusi,
krásné země, která byla kdysi součástí
Československé Republiky.
© 2024 PŘÁTELÉ PODKARPATSKÉ RUSI

Kontakt

+420 725 518 828

subcarpathia@seznam.cz